VPS czy serwer dedykowany – co wybrać?

 

Czasem trzeba podjąć stanowczą decyzję, która w pewien sposób może wpłynąć na jakość usług świadczonych przez naszą firmę. Chodzi o wybór pomiędzy serwerem dedykowanym z direct adminem oraz serwerem VPS. To dwa podobne do siebie narzędzia, które jednak posiadają też ważne różnice, które możemy, ale niekoniecznie musimy je odczuć. Oba jednak są bardzo przydatne i ewidentnie wpływają na pracę. Z tego powodu na pewno nie można ignorować oferowanych przez nie dobrodziejstw.

Podobieństwa

  Tani serwer dedykowany czy VPS z direct adminem mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Nie zagłębiając się chwilowo w techniczne aspekty – obydwa pozwalają zapewnić stabilność firmowej sieci internetowej, co niekiedy bywa wybawieniem w kryzysowej sytuacji. Co więcej, oba też nadają się do archiwizowania kluczowych danych i zabezpieczania ich przed uszkodzeniem. Zarówno VPS, jak i serwer dedykowany ze względu na swoją moc pozwalają pracować na specjalnych i użytecznych programach.

Różnice

  Odmienne cechy wynikają z architektury tych środowisk. Mocny serwer dedykowany to istniejący fizycznie bardzo wydajny komputer, a VPS to jego komputerowa symulacja. Z tego powodu ten pierwszy jest zdecydowanie szybszy przy najbardziej złożonych programach, a drugi z kolei nie wymaga takich kosztów. Łatwo więc wyciągnąć wnioski – pierwszy typ nada się idealnie do korporacji czy większych firm, a drugi to idealne rozwiązanie dla nieco mniejszych, ale pragnących szybkiego rozwoju przedsiębiorstw.

2 Comments

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *